w środę 8 maja o godz. 17.00
Metoda zapłodnienia pozaustrojowego in vitro znana jest od 35 lat. Jej twórcą jest brytyjski biolog Geoffrey Edwards, który w 2010 roku otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Szacuje się, że dzięki tej metodzie urodziło się ok. 5 mln dzieci, a pierwsze „dziecko z próbówki”, Louise Brown, przyszło na świat 25 lipca 1978 roku.
Metoda in vitro stosowana jest w naszym kraju od ponad 20 lat. Pierwszego udanego zabiegu zapłodnienia człowieka tą metodą dokonał w 1987 roku prof. Marian Szamatowicz. Stosowanie metody in vitro do dnia dzisiejszego nie zostało w Polsce prawnie uregulowane. Zwróciła ostatnio na ten fakt uwagę Komisja Europejska, zobowiązując polski rząd do powiadomienia o tym, co zrobiono dla uregulowania problemu zapłodnienia in vitro, ponieważ unijną dyrektywę o warunkach pobierania i przechowywania ludzkich narządów, tkanek i komórek oraz postępowania z nimi mieliśmy wdrożyć do 2006 roku. Dalsza zwłoka grozi skierowaniem wniosku do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Chociaż w Sejmie tej kadencji jest kilka projektów ustaw dotyczących różnych aspektów tej metody, to żaden z nich nie ma większych szans na uchwalenie, ponieważ posłowie są w tej kwestii mocno podzieleni – głównie z powodów światopoglądowych.
Z powyższych względów konieczne jest przeprowadzenie szerokiej dyskusji społecznej, której efekty, tak jak w każdym demokratycznym państwie, mogą mieć wpływ na przebieg procesu legislacyjnego, dotyczącego tej niezwykle skomplikowanej kwestii.
Wydaje się, że kolejna Debata Akademicka „U Przyrodników”, dotycząca aspektów biologicznych, etycznych, prawnych i społecznych metody zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, może być ważnym elementem takiej społecznej dyskusji.
Zaproszenie do udziału w debacie, zaplanowanej na 8 maja 2013 roku (środa), przyjęli:
- prof. Marian Gabryś, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu,
- ks. dr Artur Karbowiak, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu,
- prof. Rafał Kurzawa, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie,
- prof. Marian Szamatowicz, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,
- dr Agata Wnukiewicz-Kozłowska, Uniwersytet Wrocławski.
Dokumenty:
- In vitro ogłoszenie
- O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek – dokument przyjęty na 361. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski