Archive for » styczeń, 2013 «

28.01.2013 | Autor:

 

Gdy przeczytałem 7 paragraf „Humanae vitae” od razu zrozumiałem, że Kościół nie może nauczać niczego innego, że on musi głosić to, co głosi. Bardzo mocno poruszył mnie też fragment, w którym Paweł VI otwarcie i wprost zaapelował do naukowców i lekarzy, by zajęli się poważnymi badaniami w tej sprawie. Miałem wrażenie, że papież mówi do mnie: ej, ty, Thomas, zajmij się tym. I zająłem się tym. To było dla mnie zupełnie oczywiste, że muszę coś z tym zrobić – opowiada o początkach NaProTechnology Thomas Hilgers.

28.01.2013 | Autor:

Niepłodność, leczenie w naprotechnologii, relacje między genetyką a etyką – to tematyka, którą podjęli specjaliści z zakresu naprotechnologii podczas odbywającej się 26 stycznia w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie konferencji pt. „NaProTECHNOLOGY – po prostu dobra medycyna”.

Dr n. med. Przemysław Binkiewicz podejmując refleksję nad tematem płodności i niepłodności podkreślił m. in., że istnieje „globalna promocja antykoncepcji”. – Działanie antykoncepcyjne uderza w naturę człowieka, uderza w rodzinę – mówił.

Czytaj dalszą część wpisu »

Kategoria: Aktualności, Materiały  | Skomentuj
26.01.2013 | Autor:

Studia psychologiczne odbyła w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, gdzie w 2000 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie psychologii rodziny. Praca doktorska, napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Braun-Gałkowskiej, dotyczyła psychologicznej charakterystyki małżeństw bezdzietnych i była efektem długoletniej pracy psychologa-praktyka w Katolickim Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym w Opolu. Praca doktorska została opublikowana (A. Kalus, Bezdzietność w małżeństwie, Opole, 2002).

Zainteresowania naukowe dr hab. Alicji Kalus konsekwentnie dotyczą psychologii małżeństwa i rodziny, w tym psychologicznych zagadnień związanych z bezdzietnością i adopcją. Psychologicznej problematyce adopcji poświęcona jest rozprawa habilitacyjna Funkcjonowanie systemu rodziny adopcyjnej. Analiza psychologiczna. Opole 2009. W 2011 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie psychologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dr hab. Alicja Kalus jest autorką licznych prac naukowych i popularnonaukowych dotyczących problematyki niepłodności w małżeństwie oraz adopcji, np. (2006). Childlessness and adoption: the experience of loss as a source of suffering. Journal of Physiology and Pharmacology, 57, 175-181; (2012) Psychosomatic Disorders Among Adopted People, Advances in Experimental Medicine and Biology. ss. 369-375: SPRINGER (IF 2); (2007). Adopcja w świetle modelu stresu. Psychologia Rozwojowa, t. 12, nr 3, 29-34; (2003). Zadowolenie ze swoich małżeństw par bezdzietnych niepłodnych, Małżeństwo i Rodzina, nr 3 (7), 12-18; (2008). Doświadczenie bezdzietności w małżeństwie. Życie i Płodność, 2/3, 81-86.

Dr hab. Alicja Kalus jest pracownikiem naukowym w Instytucie Nauk o Rodzinie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego i Instytucie Psychologii UO. Prowadzi także wykłady w Instytucie Położnictwa i Instytucie Pielęgniarstwa Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowe w Opolu.

Kategoria: Wykladowcy 2013  | Skomentuj
23.01.2013 | Autor:

Prawidłowy poziom hormonów w dniu Peak + 7 (lub +6, +8, +9) jest optymalny i wtedy należy je badać.

Normy

  • Progesteron: 19-32 ng/ml (60-100 nmol/ml)

  • Estradiol 109-218 pg/ml (400-800 pmol/ml)

 

 

Przykładowy prawidłowy poziom profilu hormonowalnego (progesteronu oraz estradiolu E2) w zależności od dnia cyklu.
Figure 40-2, p. 511 from the NaPro textbook. A normal CrMS chart with daily levels of E2 and progesterone. The hormonal profiles are normal. The mucus cycle score is 15.7 and post-Peak phase is 10 days (From: Pope Paul VI Institute research, 2004). http://www.naprotechnology.com/infertility.htm]

23.01.2013 | Autor:

Historia Basi i Bartka

 

            Basia i Bartek pobrali się w 2004 roku. Na początku nie myśleli o dziecku. – W pierwszym roku małżeństwa po prostu cieszyliśmy się, że jesteśmy razem, uczyliśmy się wspólnego życia – wspomina Basia. – Dopiero po roku zaczęliśmy myśleć o powiększeniu rodziny i niepokoić się, że nam się nie udaje. Minął drugi, trzeci rok, a my nadal, mimo starań, nie mieliśmy dziecka…

           

Ciekawskie pytania…

            Basia i Bartek mieszkają w małej miejscowości koło Zakopanego, gdzie praktycznie każdy o każdym wszystko wie. Tym bardziej fakt, że młode małżeństwo nie ma jeszcze dziecka, zaczął budzić zainteresowanie otoczenia.

            – Wiele ludzi ciągle mnie pytało, czemu nie mamy dziecka – mówi Basia. – W większości były to pytania ciekawskie, wręcz wścibskie, wcale nie z troski. To bardzo bolało… „Na co czekacie? Przecież już jesteś po trzydziestce”, słyszałam. W pracy znajome sugerowały, że to dlatego, że chcemy wygodnie żyć. Odpowiadałam wtedy, że nie każdy może mieć od razu dziecko…  Było nam przykro, bo przecież cały czas się staraliśmy o dziecko.

            – Ja jestem introwertykiem – dodaje Bartek. – Martwiłem się, że żona nie może zajść w ciążę, ale raczej to ukrywałem, wolałem o tym nie mówić, nie chciałem, żeby takie tematy się pojawiały. Niestety ludzie pytali… Wtedy mówiłem, że na razie nie mamy dziecka, ale przecież się staramy.

            – Z kolei rodzina często myślała, że już jestem w ciąży… Zawsze miałam dodatkowe kilogramy, wystarczyło więc, że ubrałam coś luźniejszego, żeby pojawiły się insynuacje, że już będziemy mieć dziecko… Mam natomiast bardzo wyrozumiałą, świetną teściową, która ucięła te domysły, mówiąc, że ja na pewno powiem, jak już będę w ciąży. Czytaj dalszą część wpisu »

19.01.2013 | Autor:

19.01.2013 | Autor:

A co na to Hipokrates?

Przysięga lekarska określa normy etyczne tej profesji od czasów Hipokratesa do dzisiaj. Współczesne zmiany w jej treści — dyskretnie, lecz konsekwentnie otwierające furtkę dla subiektywnego rozumienia dobra — każą jednak pytać, czy słuszne jest uznanie jej jako wykładni zasad etyki w tym zawodzie.

Powołanie to dar i droga zarazem. To dzięki powołaniu lekarz jest w stanie przyswoić sobie ogromną wiedzę, normy etyczne i jednocześnie obdarzać ciepłem i dobrem swoich pacjentów. Każdy potrzebuje drogowskazów, dzięki którym mądrość i odpowiedzialność będą spójnie kształtowane, bowiem sama intuicja bywa zawodna. Wzory starszych kolegów, lektura o treści etycznej, własne przemyślenia oraz treść przysięgi włączającej do grona lekarzy są fundamentem kształtowania się lekarskiego sumienia.

Czytaj dalszą część wpisu »

19.01.2013 | Autor:

Porównanie wyników naprotechnologii i procedury in vitro (IVF – ang. In Vitro Fertilization,) w uzyskaniu biologicznego potomstwa w wybranych przypadkach niepłodności małżeńskiej

Następujące dane statystyczne opracował profesor Thomas Hilgers, dokonując zestawienia własnych danych (Instytut Pawła VI, Omaha) z informacjami pochodzącymi z ośrodków, w których wykonuje się procedury zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro). W sytuacji gdy niepłodność była spowodowana:

1. Brakiem owulacji, dzięki leczeniu metodami naprotechnologii uzyskano 81,8% poczęć.

2. Zespołem policystycznych (wielotorbielowatych) jajników (ang. Polycystic Ovary Syndrome – PCOS), odnotowano 62,5% poczęć.

3. Endometriozą, inaczej gruczolistość zewnętrzna (rozrost endometrium poza jamą macicy), odsetek ciąż po terapii metodami naprotechnologii wyniósł 56,7%.

4. Niedrożnością jajowodów, wskaźnik poczęć był na poziomie 38,4%.

Czytaj dalszą część wpisu »

Kategoria: Materiały, Publikacje  | Skomentuj
19.01.2013 | Autor:

Przy korzystaniu z usług medycznych warto znać prawa. Każdy lekarz zobowiązuje się na podstawie Ustawy o zawodzie lekarza, że poinformuje należycie pacjenta o metodach i konsekwencjach leczenia. Warto  pamiętać, iż jeśli lekarz proponuje in vitro, inseminację czy naprotechnologię ma taki obowiązek. 

Dz.U. z 2011 nr 277 poz. 1634 • Brzmienie od 1 stycznia 2013

Art. 31. 1. Lekarz ma obowiązek udzielać pacjentowi lub jego ustawowemu przedstawicielowi przystępnej informacji o jego stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych, leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu.

Kategoria: Aktualności, Materiały  | Skomentuj
18.01.2013 | Autor:

Jestem psychologiem i psychoterapeutą. Oferuję swoją pomoc osobom dorosłym, cierpiącym z powodu lęków, depresji, zaburzeń nerwicowych, problemów osobowościowych; przeżywających trudności w życiu osobistym lub zawodowym; tym, którzy pragną lepiej zrozumieć siebie i rozwijać swój potencjał; parom zmagającym się z sytuacjami kryzysowymi.

 

KWALIFIKACJE:

  • Dyplom magistra psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim
  • Szkoła Pomocy Psychologicznej przy Ośrodku Edukacji Psychologicznej we Wrocławiu
  • Szkolenia tematyczne z zakresy psychoterapii
  • Doświadczenie w pracy klinicznej i terapeutycznej z klientami indywidualnymi i grupami
  • Terapia w zintegrowanym podejściu wykorzystująca różne nurty i szkoły psychoterapii
  • Praca objęta systematyczną superwizją
Kategoria: Bez kategorii  | 1 Komentarz