09.04.2012 | Autor:

W dniu 24-03-2012r w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej przy ul. Janiszewskiego 8 we Wrocławiu odbyła się konferencja poświęcona diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń zdrowia prokreacyjnego przy użyciu metod NaProTECHNOLOGYTM, które znalazły już tysiące zwolenników w Stanach Zjednoczonych i w Zachodniej Europie.

NaProTECHNOLOGYTM to nauka o zdrowiu prokreacyjnym w szczególności kobiet, medycyna na najwyższym poziomie profesjonalnym i etycznym, która korzysta z najnowszych osiągnięć ginekologii, chirurgii czy endokrynologii. NaProTECHNOLOGYTM w monitorowaniu płodności i diagnozowaniu zaburzeń zdrowia prokreacyjnego posługuje się prostą, standaryzowaną obserwacją biomarkerów płodności w cyklu miesiączkowym CREIGHTON MODEL FertilityCareTM System (CrMS). Uważna analiza zapisu obserwacji na karcie cyklu pozwala dostrzec i zdiagnozować istniejące nieprawidłowości oraz podjąć dalszą ukierunkowaną diagnostykę i właściwe leczenie.

NaProTECHNOLOGYTM, czyli technologia naturalnej prokreacji, jest metodą stosowaną w leczeniu m.in. zaburzeń hormonalnych, cyklów bezowulacyjnych, nawykowych poronień, zespołu policystycznych jajników, endometriozy itp.
Jej twórcą jest amerykański ginekolog – Prof. Thomas Hilgers. NaProTECHNOLOGYTM jest stale rozwijane przez Instytut papieża Pawła VI w Omaha (Nebraska USA,www.popepaulvi.com ), The American Academy of Fertility Care Profesionals z siedzibą w St. Louis (www.aafcp.org) oraz International Institute of Restorative Reprodusctive Medicine z siedzibą w Londynie (www.shamrockdesktop.com/iirrm).
Wrocławskie spotkanie poświęcone było przede wszystkim zainteresowaniu zgromadzonych samą metodą oraz pokrótce przedstawieniu możliwości jej stosowania.

Konferencja, którą patronatem objął m.in. JM Pan Prof. Marek Ziętek – Rektor AM we Wrocławiu, podzielona była na 4 sesje.

Słowo powitania, w imieniu Władz Uczelni, skierował do około 450 uczestników Pan Prof. Michał Jeleń – Prorektor wrocławskiej Akademii Medycznej. Było to dla Organizatorów i Gości niesłychane wyróżnienie oraz namacalny dowód, jak ważną kwestią jest – również dla wrocławskiego medycznego środowiska akademickiego – zatrzymanie się nad problemem zaburzeń zdrowia prokreacyjnego.
Sesja pierwsza poświęcona była niepłodności, jako problemowi globalnemu, jej przyczynom i skali. Pierwszy wykład, wprowadzający do dalszych zagadnień, poświęcony ocenie przyczyn i skali niepłodności, przepięknym językiem literackim wygłosił Pan Prof. Marian Gabryś z I Katedry Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu. Pan Profesor był również kierownikiem naukowym całej Konferencji.
Kolejne tematy podejmowane w sesji pierwszej to odpowiednio: „Rola układu odpornościowego w prokreacji” – temat ten przedstawiła Pani dr inż. Agnieszka Chrobak z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, problem wpływu diety na płodność podjęła Pani dr Aleksandra Baryła ze Szpitala Św. Rodziny w Warszawie, a kwestie zagadnień genetyki i mechanizmów zabezpieczających wertykalne przekazywanie prawidłowego genomu doskonale i bardzo przystępnie ukazał uczestnikom Pan Prof. Stanisław Cebrat kierownik Zakładu Genomiki, Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Po przedstawieniu ogólnych informacji i wprowadzeniu zebranych w zagadnienia zdrowia prokreacyjnego, w czasie dwóch kolejnych sesji Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się o metodach i możliwościach, które wykorzystuje NaProTECHNOLOGY TM . I tak na początku sesji drugiej w swym wykładzie „CREIGHTON MODEL FertilityCare TM System – metoda rozpoznawania płodności i diagnozowania zaburzeń zdrowia prokreacyjnego” Pani mgr Mirosława Szymaniak – Instruktor Modelu Creighton z Poznania przedstawiła model Creightona, czyli podstawowe narzędzie obserwacji naturalnych biomarkerów płodności, występujących w cyklu miesiączkowym kobiety.

Następnie Pan dr Piotr Klimas ze Szpitala Św. Rodziny w Warszawie zaprezentował metody chirurgiczne, wykorzystywane przez lekarzy naprotechnologów w leczeniu takich schorzeń jak zespół policystycznych jajników czy też endometriozy. Kolejny wykład, poświęcony metodom leczenia zachowawczego stosowanym w NaProTECHNOLOGY TM przedstawił Pan dr Maciej Barczentewicz – specjalista ginekolog – położnik z Przychodni Specjalistycznej Macierzyństwo i Życie oraz Fundacji Instytut Leczenia Niepłodności Małżeńskiej z Lublina.

W dalszych wykładach ukazano ponadto rolę nietolerancji i nadwrażliwości pokarmowych jako jednej z przyczyn obniżonej płodności oraz możliwe modyfikacje dietetyczne w chorobach współistniejących z niepłodnością, mające na celu poprawę zdrowia prokreacyjnego – temat tez doskonale przedstawiła Pani mgr Magdalena Machlarz z Przychodni Specjalistycznej Macierzyństwo i Życie z Lublina. O roli czynnika męskiego w etiologii niepłodności ponownie mówił Pan dr Maciej Barczentewicz z Lublina; o swojej historii i doświadczeniu radości rodzicielstwa, która możliwa była m.in. przy współudziale metod NaProTECHNOLOGY TM wzruszająco opowiedzieli Państwo Ilona i Jakub Tarasiukowie z Wrocławia. Subtelności psychologicznego aspektu niepłodności poruszyła Pani dr Jadwiga Łuczak – Wawrzyniak – kierownik zespołu psychologów Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Ostatnią sesją Konferencji był panel dyskusyjny z udziałem prelegentów. Padło wiele ciekawych pytań, na które Wykładowcy starali się udzielić wyczerpujących odpowiedzi.

Organizatorzy marcowej konferencji mają nadzieję, że stanie się ona dobrym początkiem i punktem wyjścia dla dalszych inicjatyw promujących metody NaProTECHNOLOGY TM w naszym regionie.

Małgorzata Zdunek

Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Możesz napisać komentarz lub wysłać trackback ze swojej strony.
Napisz komentarz